• Kategoria: Wydarzenia

[AKTUALIZAJCA] Dotarliśmy do wzoru karty do głosowania w konkursie na dyrektora SP nr 4 w Andrychowie! Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty Andrzej Szafrański odniósł się do publikacji Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej. Przesłał nam również instrukcję liczenia głosów, obowiązującą w trakcie konkursów na dyrektorów szkół. Komisja Konkursowa wyłaniająca dyrektora SP4 najprawdopodobniej popełniła błąd !

Andrzej Szafrański zapytany przez nas czy faktycznie powiedział w wywiadzie dla Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej, że nie był członkiem komisji konkursowej krótko odpowiedział:

"Nie  jestem  autorem  publikacji  w Małopolskiej Kronice Beskidzkiej a więc  nie  odpowiadam  za treści."

W artykule padła wyraźna sugestia, że Andrzej Szafrański nie uczestniczył w pracach Komisji Konkursowej, a zgodnie z prawdą był jej przewodniczącym.

Zapytany o sposób interpretowania pojęcia większości bezwzględnej wyłaniającej dyrektora w konkursie, odpowiedział i przesłał skan instrukcji:

"Pan  Mirosław  Charapusta  Dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru  w  materiałach /prezentacja  Urzędu Wojewódzkiego  o nazwie  "Zarządzenia organów  wykonawczych Jednostkach Samorządu Terytorialnego związane  z powołaniem dyrektorów placówek oświatowych"/ nadesłanych  do wszystkich  Jednostek Samorządu Terytorialnego pisze /załącznik  skan/"

Przesłany skan instrukcji wydaje się tylko potwierdzać, że Nadzór Prawny miał rację uchylając rozstrzygnięciami nadzorczymi Zarządzenia Burmistrza Andrychowa. W treści rozstrzygnięć znajdują się informacje, że w konkursie mającym wyłonić dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 Ewa Kurek uzyskała 4 głosy, 0 głosów przeciw, a 0 członków Komisji wstrzymało się od głosu. Wobec instrukcji brane pod uwagę powinny być wyłącznie głosy ważnie oddane, więc Ewa Kurek zdobyła 4 głosy spośród 4 głosów ważnych. Idąc tym tokiem myślenia powinna zostać bezsprzecznie uznana zwycięzcą konkursu.
W konkursie oddano 5 głosów nieważnych, ale ich ilość zgodnie z wykładnią instrukcji nie powinna mieć zupełnie znaczenia.

Burmistrz Tomasz Żak odwołał się od decyzji Wojewody uchylających powołanie Doroty Zawady na stanowisko dyrektora SP 4 i uznanie konkursu za nierozstrzygnięty. Teraz będzie sądził się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym z Wojewodą Małopolskim i próbował udowodnić swoje racje.

AKTUALIZACJA 20.03.2015

Dotarliśmy do wzoru karty do głosowania w konkursie na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie. Znajduje się na nim zastrzeżenie, o którym mowa w punkcie 2 przesłanej przez Andrzeja Szafrańskiego prezentacji Urzędu Wojewódzkiego. Tym samym poniższy dokument wydaje się przesądzać w sprawie. Na karcie do głosowania był wyraźny przypis, że brak krzyżyka przy nazwisku jednego z kandydatów oznacza GŁOS NIEWAŻNY. Przyjmując wykładnię obliczania większości bezwzględnej, którą nadesłał nam Andrzej Szafrański, Pani Ewa Kurek powinna była niewątpliwie zostać uznana zwycięzcą konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4.
To stawia dyrektora Gminnego Zarządu Oświaty Andrzeja Szafrańskiego w bardzo niekomfortowej sytuacji.

Przypomnijmy, że Nadzór Prawny Wojewody Małopolskiego uchylił zarządzenia Burmistrza Andrychowa którym uznał konkurs za nierozstrzygnięty, oraz którym powołał Dorotę Zawadę na stanowisko dyrektora SP 4. Burmistrz Tomasz Żak zdecydował się odwołać od decyzji Wojewody i w najbliższym czasie spotka się z nim Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. 

Czytaj również:

Niejasności z konkursami ciąg dalszy. Andrzej Szafrański nie pamięta że był przewodniczącym Komisji Konkursowej?

Dotarliśmy do rozstrzygnięcia nadzorczego stwierdzającego nieważność powołania dyrektora SP nr 4 w Andrychowie

Komentarze

+14 #74 JurandZeSpychow 2016-01-29 16:25
Tym minusowaniem to ośmieszacie siebie i Ojca Dyrektora A.Sz :)
-52 #73 sprawiedliwy 2015-07-08 11:39
ależ "ktoś" musiał się "napracować" żeby oznaczyć wszystkie komentarze jako niepoprawne - pewnie a.sz. zadowolony jak nigdy :lol:
-52 #72 PrawnikHaucnow 2015-06-14 12:23
"Wyborco", to prawda. W sądzie jest kilka spraw, które w razie niekorzystnego wyroku zostają zapewne zamiecione pod dywan i nic o nich więcej nie słychać.
Pan Andrzej Szafrański myśli, że wszystko mu ujdzie płazem a ludzie boją się reagować na te dziwne kombinacje. Pewnie myśli, że ma takie "plecy", że nic go nie ruszy.
Nie jest tajemnicą, że interesują się nim pewne służby szczebla centralnego.
Żeby było ciekawiej to ma w swoich najbliższych szeregach "zaufanego współpracownika", który chyba się przestraszył i postanowił zmienić front póki jeszcze jest możliwość.
Coś mi się wydaje, że spokojna emerytura to go nie czeka- znając życie spędzi ją w sądach tłumacząc swoje decyz
-52 #71 wyborca 2015-05-30 01:54
Cytuję Zainteresowany:
Czy to prawda, że sprawa nie poszła po myśli pana dyrektora GZO i próbuje ją zamieść pod dywan u burmistrza Żaka?

Prawdą jest, że nie idzie ta sprawa po myśli (dyr?) a.sz. a zamieść pod dywan to nawet r.babski juz nie potrafi. Spoleczenstwo jest cierpliwe!!! Czy to prawda, że juz 7 spraw rozpatruje sąd administracyjny w Krakowie?
-52 #70 Zainteresowany 2015-05-29 14:23
Czy to prawda, że sprawa nie poszła po myśli pana dyrektora GZO i próbuje ją zamieść pod dywan u burmistrza Żaka?
-52 #69 OMG 2015-05-17 13:47
No i co tam w sprawie SP4?
Winni ukarani?
-52 #68 Troy 2015-05-04 19:39
A ten Pan dalej na stanowisku?
Ciągle spada na 4 łapy. Jak oni to robią, że pomimo tak karygodnych wpadek nikt jeszcze nie wyciąga konsekwencji...
Koleżenstwo z burmistrzem Żakiem i polityka oparta na zastraszaniu przynoszą efekty, co?
-53 #67 demokracja 2015-04-18 16:46
@Dżizas - odnośnie KONTROLI:
Poniżej wyniki Urzędu Kontroli Skarbowej, który w latach 2011 i 2012 stwierdził zawyżenie części oświatowej subwencji ogólnej na sumaryczną kwotę 103 tysięcy zł. Należy podkreślić, że wyniki kontroli zostały opublikowane 16.12.2014 r. 2 BIP (pismo z UKS wpłynęło do UM 16.10.2014 r.)

Jakoś Pan Szafrański nie zawarł tych informacji w wystąpieniu na poprzedniej RM. Nie wytłumaczył czym będą skutkowały wyniki kontroli?
Zapewne zaburzyłoby to obraz oświaty jaki przedstawił w swoim wystąpieniu?

Czy kwota 103 tysięcy zł, którą prawdopodobnie będzie trzeba zwrócić, została zabezpieczona w budżecie gminy?
Nie chcę winić nikogo - pomyłki się zdarzają ale czyżby znowu mamy do czynienia z "ukrywaniem" tego typu informacji?
bip.malopolska.pl/umandrychow/Article/get/id,1001096.html
bip.malopolska.pl/umandrychow/Article/get/id,1001103.html
-52 #66 Dżizas 2015-04-18 14:52
KONTROLA, KONTROLA i jeszcze raz KONTROLA !
To jest to czego potrzeba naszemu Gminnemu Zarządowi Oświaty i jej szefowi.
-52 #65 wykluczony 2015-03-27 23:38
Nawiazujac do ostatniej sesji rady miejskiej powiem tyle P. A.Szafrański nic Panu nie da dora opinia o szkołach w gminie, żadne laurki ze strony radnych, związków i dyrektora nie przysłonią działań na jaki pozwolił sobie pan za przyzwoleniem burmistrza. Ciekaw jestem czego panowie dokonaliscie zeby przekonac dwie dodatkowe osoby w komisji zeby oddaly glosy nieważne ? I to w 3 konkursach? Zadam pytanie czy aby nie bylo to celowe, spiskowe dzialanie? Na te i zapewne wiele innych pytan bedziecie musieli panstwo opowiedziec przed stosowną instytucją.
Przypomnę - 3 glosami dysponuje organ prowadzący , 2 glosy posiada delegatura kuratorium w Wadowicach, 2 glosy zwiazkow zawodowych, po 1 głosie nauczyciel z danej szkoły i rorodzic. Razem 9 glosow. Kto z komisji oddal 5 glosow niewaznych w konkursach? Na to pytanie nie ma odpowiedzi poniewaz glosowanie jest tajne. Dlatego odpowiedzialność spada na Przewodniczacego i burmistrza. Mam nadzieje ze znajdą się na to dowody. Czekamy na sąd.

Komentowanie jest niedostępne w tej sesji.